مانترا چیست؟ انواع مانتراها با توجه به سن شما

مقالات
۲۵ دیدگاه

با سلام خدمت دو.ستان و همراهان گرامی دانشنامه متافیزیک علی لند. امروز من (علی بیک میرزایی) در این مقاله ارزشمند میخواهم در رابطه با مانرا و انواع مانتراها مطالب مفیدی را برایتان ارائه کنم. از شما دعوت میکنم با علی لند همراه باشید…

بیشتر بخوانید:
مدیتیشن تی ام چیست؟ همه چیز درباره TM و آموزش

مانترا چیست؟

در توصیف عبارت “مانترا” ابتدا بگذارید تعریف مانترا را با نقلی قولی از ویکی پدیا آغاز کنم:

مانترا (به سانسکریت: मन्त्र) در آیین هندو، بودایی، سیک، جین و مزدیسنا عبارتست از مجموعه‌ای از کلمات و آواهایی که با آهنگ خاصی به دفعات تکرار می‌شود.

مانترا ریشه سانسکریت دارد و به معنی رها شدن است و از دو بخش مان و ترا تشکیل شده‌است که «مان» به معنی فکر و «ترا» به معنای آزاد شدن است. از مانترا در مدیتیشن استفاده می‌شود و بر روی جسم و روح تأثیر مثبت می‌گذارد. (منبع: ویکی پدیا)

در حالت کلی در صورتی که بخواهیم توصیفی کامل از مانترا داشته باشیم باید بگویم مانترا در حقیقت همان ذکر است! از ذکرهای مانترا در موارد بسیاری میتوان استفاده کرد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد. ماهاراشی ماهش یوگی استاد مدیتیشن معروف و خالق مدیتیشن تی ام به مانتراها و نقش آنتها در مدیتیشن و بخصوص در مدیتیشن تی ام اشاره بسیاری کرده است.

بیشتر بخوانید:
مراحل و سطوح ریکی اوسویی چیست؟ حتما بخوانید!

کاربردهای مانترا ها در مدیتیشن و زندگی:

بدون شک استفاده از مانتراها تنها در مدیتیشن موثر نبوده و میتوانیم در زندگی شخصی نیز از مانتراها استفاده کنیم! اساسا در مدیتیشن ما زمانی از مانترا استفاده میکنیم که ذهنمان درحال درگیر شدن به مسایل فرعی و خارج از موضوع میشود. در این هنگام است که ما میبایت با توجه به رده سنی خود مانترای مناسبمان را ذکر کنیم. ولی این کار چگونه انجام میشود؟

بگذارید با زبان ساده تر این موضوع را برایتان بگویم. تصور کنید که شما درحال مدیتیشن هستید و در وسط مدیتیشنتان تفکرات منفی مانند اقساط معوقه تان و یا دعوایی که چند وقت پیش با یک نفر داشتید به ذهنتان خطور میکند. در این هنگام عملا مدیتیشن کارایی خود را از دست خواهد داد! از این رو چاره چیست؟ چاره استفاده از مانترا میباشد! در این شرایط بهتر است مانترای مرتبط با رده سنی خود را به آرامی پشت سر هم ذکر کنید! این ذکرها میبایست حدودا ۱۰ تا ۲۰ بار انجام شوند و در این هنگام خواهید دید که چگونه افکار منفی فراموش شده و به حس و حال اولیه مدیتیشن خود باز خواهید گشت!

بیشتر بخوانید:
پاکسازی و فعال سازی چاکراها – چگونگی پاکسازی چاکراها

حال شاید با خود بگویید پس نقش مانترا ها در زندگی شخصیمان چگونه است؟ در حقیقت استفاده از مانترا ها میتواند کاربرد بسیاری در زندگی بهتر برایتان داشته باشید. ما همه میدانیم که یکی از اساسی ترین راز های شاد زیستن داشتن آرامش و دهنی خالی از تنش میباشد. شما تنها میتوانید از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید که میتوانید از مانترا در حالت هایی غیر از مدیتیشن نیز استفاده کنید. به عنوان مثال به هنگام عصبانیت بابت موضوعی میتوانید با ذکر مانترای مربوط به رده سنی تان خود را به آرامش برسانید و یا به هنگام تصمیم گیری در اوج هیجان, با استفاده از مانتراها خود را به حالت روحی متعادل رسانده و سپس افدام به تصمیم گیری کنید! حال در زیر مجددا انواع مانترا ها را با توجه به رده های مختلف سنی برایتان میاوریم.

بیشتر بخوانید:
آلفای ذهنی چیست؟ معرفی امواج مغزی

انواع مانترا ها با توجه به رده های سنی:

تا سن ۱۱ سال: eng – سنین ۱۲ تا ۱۳ سال: em – سنین ۱۴ تا ۱۵ سال: enga – سنین ۱۶ تا ۱۷ سال ema – سنین ۱۸ تا ۱۹ سال: ieng – سنین ۲۰ تا ۲۱ سال iem – سنین ۲۲ تا ۲۳ سال: ienga – سنین ۲۴ تا ۲۵ سال: iema – سنین ۲۶ تا ۲۹ سال: shirim – سنین ۳۰ تا ۳۴ سال: shiring – سنین ۳۵ تا ۳۹ سال: kirim – سنین ۴۰ تا ۴۴ سال: kiring – سنین ۴۵ تا ۴۹ سال: hirim – سنین ۵۰ تا ۵۵ سال: hiring – سنین ۵۶ تا ۵۹ سال: sham – سنین ۶۰ و ۶۰ به بالا: shama

باورهای اشتباه در رابطه با مانترا ها:

متاسفانه همواره بوده اند و هستند کستنی که میبایست به چیزی گند بزنند و کثافات را در مسیری جاری سازند! متاسفانه عده ای کودن متافیزیک دان نما در راستای سیاست های کلاهبردارانه خود اقدام به راه اندازی جریان خرافاتی در رابطه با مانترا ها کرده و در این جریان مزخرفاتی همچون: مانترای چشم سوم! مانترای تغییر رنگ چشم! مانترای افزایش قد! مانترای ازدواج! مانترای ثروت و خلاصه از این مزخرفات را در میان مردم رواج داده اند تا تحت این عناوین مبالغی کلان از مردم کلاهبرداری کرده و در نهایت ناپدید شوند! دوستان مانترا تنها ذکری به جهت منحرف کردن ذهن از عوامل منفی ذهنی مزاحم بوده و جز این هیچ کاربرد دیگری ندارد! مانترا نه جادو است و نه دارای قدرتهای جادویی است! اینکه میبینید با توجه رده های سنی مانترا های مختلفی ارائه شده است تنها دلیل آن درگیر کردن هرچه بیشتر ذهن به جهت فراموش کردن عوامل منفی و مخرب ذهنی است و بس!

بیشتر بخوانید:
ریشه خرافات چیست؟ حقایق شگفت انگیز در رابطه با خرافات

موفق و پیروز باشید…

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۲۵ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × سه =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: