تله پاتی

تعریف: دورآگاهی یا تله پاتی از عبارت یونانی τῆλε، تله به معنی “دور”، و πάθος، پاتوس یا -پاتیا به معنی “احساس، اشتیاق، ادراک، رنج، تجربه” است، که ادعا کرده اند میشود اطلاعات را از یک شخص به شخص دیگر بدون استفاده از کانال‌های حسی شناخته شده یعنی بدون استفاده از حواس پنجگانه انسانی یا تعامل داشتن اعضای بدنی و فیزیکی، اطلاعات را انتقال داد.

تاریخچه تله پاتی:

این اصطلاح اولین بار در سال ۱۸۸۲ توسط یک دانشمند قدیمی به نام Frederic William Henry Myers بنیانگذار انجمن تحقیقات روانی (SPR) ابداع شد و محبوبیت بیشتری نسبت به عبارت قبلی یعنی انتقال فکر داشت. آزمایش‌های تله پاتی از نظر تاریخی به دلیل عدم کنترل مناسب و فقدان تکرارپذیری مورد انتقادات و نظرات منفی بسیاری قرار گرفته‌است و هیچگونه مدرک و دلیل قانع کننده ای مبنی بر وجود توانایی دورآگاهی وجود ندارد و جامعه علمی به‌طور کلی موضوع را غیر علمی می‌دانند.

بازخورد های علمی:

آزمایش‌های مختلفی برای نشان دادن تله پاتی انجام شده‌است، اما هیچ مدرک علمی مبنی بر وجود این قدرت و توانایی وجود ندارد، هیئتی به سفارش شورای تحقیقات ملی ایالات متحده برای بررسی ادعاهای ماوراءالطبیعه بودن این آزمایش به این نتیجه رسید که “علی رغم سابقه ۱۳۰ ساله تحقیقات علمی در مورد چنین مواردی، کمیته ما هیچ توجیه علمی برای وجود پدیده‌هایی مانند درک خارج حسی، تله پاتی ذهنی یا تمرینات اثر ذهن بر ماده و…” امکان پذیر نیست، ارزیابی تعداد زیادی از بهترین شواهد موجود به راحتی ادعای وجود این پدیده‌ها را تأیید نمی‌کند. جامعه علمی رشته فراروانشناسی را یک شبه علم می‌داند و هیچ مکانیسم شناخته شده‌ای برای تله پاتی وجود ندارد. ماریو بانژ فیلسوف و فیزیکدان نوشته‌است که تله پاتی با قوانین علم مغایرت دارد و این ادعا که «سیگنالها می‌توانند از طریق فضا منتقل شوند بدون اینکه با فاصله کمرنگ یا ضعیف شوند با فیزیک مغایرت دارد»

منبع: ویکی‌پدیا

رای علی لند: علم / نیاز به بازنگری

ویکی های مرتبط

چاکرا
چاکرا
بدون دیدگاه
یوگا
یوگا
بدون دیدگاه

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 1 =