نکات بسیار کاربردی برای برنامه ریزی روزانه زندگیتان

آیا روزهای زندگیتان همراوه تکراری هستند؟ آیا تا به حال سده است که به پایان روز برسید و با خود بگویید امروز چه کارها کردم؟! آیا گاهی اوقات احساس می کنید که از بحرانی به بحران دیگر می روید و وقت ندارید که بر روی اولویت های زندگی روزمره خود تمرکز کنید؟ اگر پاسخ شما به اسن سوالات مثبت است ادامه این مقاله را بخوانید… در این مقاله به شما ۷ نکته برای برنامه ریزی روزانه زندگیتان ارائه میکیم. شما میتوانید از این نکات برای اولویت بندی امور روزانه زندگیتان استفاده کنید و سپس برنامه ای ایجاد کنید تا روزهای زندگیتان را تلف نکنید.

بیشتر بخوانید:
افراد موفق چه خصوصیاتی دارند؟ روشهای موفقیت در زندگی

۱. هر روز یک برنامه برای خود بنویسید!

مهمترین نکته برای نحوه برنامه ریزی روزانه این است که خودتان برنامه خود را بنویسید. نوشتن برنامه روزانه در واقع یک روش مدیریت زمان خوب است. نکته اصلی در خصوص برنامه ریزی روزانه این است که وقت بگذارید و کارهایی را که می خواهید امروز انجام بدهید را کنار هم بگذارید. اولویت های شما چیست؟ آیا برای اولویت هایتان فرصت کافی دارید؟ لیستی از کارهای مهمی که باید انجام بدهید تهیه کنید. نوشتن برنامه روزانه مغز شما را رها می کند، به طوری که مغزتان با تلاش برای به خاطر سپردن کارهایی که میخواهید انجام دهید محدود نمی شود. مهم نیست برنامه روزمره را در قالب یک فایل دیجیتال با استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه و… انجام دهید یا روی کاغذ, فقط انجامش بدهید!

بیشتر بخوانید:
سبک زندگی چیست؟ معرفی انواع سبک زندگی

۲. هر روز در یک زمان معین برنامه ریزی کنید!

وقتی برنامه ریزی خود را در یک زمان مشخص از روز انجام می دهید درواقع یک عادت برای خود ایجاد می کنید. و عادات خوب این قدرت را دارند که شما را در مسیر خود به صورت مستمر نگه دارند. شما می توانید روز خود را از یک شب قبلتر یا به هنگام صبح برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی صبحگاهی بهترین گزینه است. یکی از دلایلی که برنامه ریزی صبحگاهی را پیشنهاد میشود این است که ما اغلب به کارهایی فکر می کنیم که باید در طول مدت زمان پس از صبح انجام دهیم.

بیشتر بخوانید:
زن امروزی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ خصوصیات زنان موفق

۳. یک لیست سریع از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید!

همه کارهایی که باید انجام بدهید، می خواهید انجام بدهید و یا می توانید انجام بدهید را در لیست سریع خود بگنجانید. آیا فرصت کافی برای انجامشان دارید؟ مثلا به این فکر کنید که باید با چه کسی تماس بگیرید یا ایمیل بزنید. امروز چه کارهایی نیاز است که انجام بدهید؟ آیا چیزی از برنامه دیروز وجود دارد که انجام نشده باشد؟ در صورت داشتن برنامه (امیدوارم داشته باشید) برنامه هفتگی خود را مرور کنید. هر چیزی که در جریان مرور ذهنتان به دست می آورید ممکن است به برنامه نهایی شما برای آن روز نرسد اما با این کار شما احتمال اینکه چیزی از قلم بیفتند را به حداقل می رسانید. مطمئن شوید که تقویم خود را برای قرارهای ملاقات نه تنها برای امروز بلکه برای چند روز آینده مرور کرده باشید.

بیشتر بخوانید:
افراد موفق چه خصوصیاتی دارند؟ روشهای موفقیت در زندگی

۴. لیست وظایف روزانه خود را بین کار و زندگی تقسیم کنید!

تفکیک وظایف روزانه بین کار و زندگی کار بسیار آسانی است به طوری که من به راحتی می توانم ببینم در هر زمینه ای می خواهم چه کاری بکنم. این کار به من کمک می کند تا موارد اجرایی روزمره زندگی را در صورت لزوم در یک بازه زمانی گروه بندی کنم.

۵. دو کار مهمی را که باید امروز انجام شود مشخص کنید!

یک مورد از لیست امور کاری خود و یک مورد از لیست امور زندگی خود که باید انجام دهید را انتخاب کنید. لازم نیست که اینها سخت ترین وظایف شما یا وظایفی باشند که انجام آنها نیازمند بیشترین زمان ممکن باشد. آنها دو موردی هستند که برای کمک به شما در رسیدن به اهداف بلند مدتتان بسیار مهم هستند. آن مواردی که واقعا کوه را جابجا می کنند! در مرحله اول آن موارد را انجام دهید! بدین ترتیب حتی اگر روز شما از دست هم برود می دانید که مهمترین وظایف انجام شده اند. به عنوان مثال مهمترین وظیفه کاری من برای امروز ترجمه و نوشتن این پست از سایت است! بنابراین من ابتدا این کار را انجام می دهم (البته پس از برنامه ریزی روزمره ام).

بیشتر بخوانید:
تاثیر جملات تاکیدی بر زندگی افراد موفق – جادوی عبارات تاکیدی

۶. برخی کارهای سریع را لحاظ کنید!

همه چیز در برنامه روزانه شما حکما نباید یک پروژه بزرگ باشد. فقط به این دلیل که انجام کاری فقط ۱۰ یا ۱۵ دقیقه زمان میبرد به این معنی نیست که نباید در لیست شما قرار بگیرد! کارهای سریع برای اوقات کم انرژی روز بسیار مناسب هستند. وقتی انرژی شما در حال ته کشیدن است بسیار ایده خوبی است که بتوانید چیزی را انتخاب کنید که انجام آن زمان یا انرژی زیادی نمی برد. مزیت دیگر افزودن چند کار سریع به لیست امور روزمره این است که اگر وقت کم آوردید می توانید چند مورد از این موارد کوچکتر را حذف کنید و به کار خود برگردید!

بیشتر بخوانید:
آتئیسم یا خداناباوری چیست؟ آیا حق با آتئیست ها است؟

۷. اغلب به لیست امور روزانه خود سر بزنید!

یکی دیگر از روشهای موثر مدیریت زمان این است که اغلب به لیست امور روزانه خود مراجعه کنید. این کار باعث میشود در زندگی خود به صورت سازمان یافته عمل کنید. لیست خود را در جایی نگه دارید که بتوانید در طول روز به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. لیست شما میتواند در برنامه انجام امور در تلفن هوشمند شما، در دفترچه ای که روی میز خود دارید یا هر مکان دیگری که دسترسیتان به آن راحت باشد، باشد.

موفق و پیروز باشید…

منبع: toniakendrick.com مترجم: علی لند

مقالات مرتبط

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 4 =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: