آتئیسم چیست؟ آیا حق با آتئیست ها است؟ بررسی خداناباوری از بعد منطق

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی دانشنامه متافیزیک علی لند امروز من (علی بیک میرزایی) در این مقاله می خواهم به شما دوستان و همراهان گرامی در رابطه با آتئیسم یا خداناباوری مطالبی را اداره کرده و در پایان بررسی کنیم که آیا حق با خداناباوران است یا خیر؟ از شما دعوت می کنم با علی لند همراه باشید و در پایان مقاله نظر خود را در این باره در بخش مربوط به کامنت ها مطرح سازید.

بیشتر بخوانید:
کارما و کارما سوزی چیست؟ آیا کارما حقیقت دارد؟

آتئیسم یا خداناباوری چیست؟

آتئیسم یا خداناباوری به معنای واقعی کلمه به معنی عدم اعتقاد به وجود خدا یا به عبارتی انکار وجود خدا یا خدایان می باشد, و بدین ترتیب آتئیست یا شخص خداناباور کسی است که اعتقادی به وجود خدا ندارد و دلایل خلقت را چیزی غیر از خدا میداند. به عبارت دیگر خداناباوری بدین معنی میباشد که هیچ خدایی وجود ندارد! و این در حالی است که خداباوری حالت عکس خداناباوری بوده و بدین معنی است که خدایی وجود دارد و جهان خلق شده توسط خدا می باشد.

بیشتر بخوانید:
آیا سرنوشت انسان از پیش تعیین شده است؟

ریشه آتئیسم

عبارات آتئیسم ریشه در زبان یونان باستان دارد که این عبارت از کلمه “آتئوس” که به معنی “بدون خدا” یا “بدون خدایان” می باشد آمده است. لازم به ذکر است که در یونان باستان برای تحقیر کسانی که به وجود خدا اعتقاد نداشتند از عبارت آتئوس استفاده می‌شد و با استفاده از این عبارت شخص مورد نظر را مورد تحقیر و حقارت قرار می‌دادند. همچنین عبارت آتئیسم به معنای فعلی و کنونی آن در قرن شانزدهم میلادی مورد استفاده قرار گرفت. ناگفته نماند که از این عبارت پس از گسترش نقد ادیان و آزاد اندیشی و علم گرایی نیز به کرات استفاده شد.

بیشتر بخوانید:
بایگانی آکاشیک چیست؟ دسترسی به اطلاعات گذشته و آینده افراد

استدلال های عنوان شده برای آتئیسم

در رابطه با مبحث آتئیسم یا خداناباوری استدلال های مختلفی مطرح شده است که در زیر به اصلی ترین این استدلال ها اشاره کرده ایم:

  • استدلال های علمی
  • استدلال های تاریخی
  • استدلال های اجتماعی
  • استدلال های فلسفی

بیشتر بخوانید:
چاکرا چیست؟ آیا چاکراها وجود دارند یا خرافاتی بیش نیستند؟

در رابطه با استدلال های مطرح شده در بالا باید بگویم که استدلال های علمی تنها توسط “آتئیست های علمی” مطرح شده است که این استدلال جدا از سایر استدلال های مطرح شده می باشد. بنابر گفته خداناباوران از آنجا که شخصی که به دنیا می آید بدون باور به وجود خدا به دنیا می آید پس آنها دلیلی برای اثبات عدم وجود خدا ندارند بلکه این خداباوران هستند که می بایست برای وجود خدا دلایل عقلانی و منطقی بیاورند. لازم به ذکر است که از نظر من این بخش از سخنان آتئیست ها به این دلیل است که آنها با وجود شواهد بسیار در رابطه با وجود خدا، هراس دارند که با خداباوران مواجه شده و در رابطه با عدم وجود خدا استدلال های عقلانی بیاورند و عدم وجود خدا را اثبات کنند، چرا که شواهد بسیار زیادی که همگی علمی هستند در اثبات وجود خدا وجود دارند که در ادامه به برخی از این شواهد نیز خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:
چگونه در دام خرافات نیفتیم؟ عوامل رواج خرافات

استدلال های قطعی وجود خدا

در رابطه با اثبات وجود خدا سوای اسناد و مدارک موجود در کتاب های آسمانی شواهد علمی کنونی بسیاری نیز وجود دارند که در این باره من می خواهم تنها به دو مورد از این شواهد اشاره کنم که همین دو مورد برای اثبات وجود خدا کفایت می کنند. لازم به ذکر است که سعی می کنم این موارد را با ساده ترین زبان ممکن مطرح بسازم تا درک آنها برای همه راحت باشد. در رابطه با اثبات وجود خدا شما تنها کافیست به درون خود کمی فکر کنید. نمی خواهم در این باره عبارات فلسفی یا به قول عده‌ای (گنده گویی) به کار ببرم و منظورم از نگاه کردن به درونتان مباحث فلسفی نیست.

بیشتر بخوانید:
گربه شرودینگر چیست؟ همه چیز درباره آزمایش گربه شرودینگر

شما تنها کافیست به سیستم فعالیت و ساختار وجودتان بنگرد. وجود شما حاصل به هم پیوستن قطعاتی می باشد که هر یک از این قطعات کاربرد خاصی را داشته و تمامی این قطعات با یک نظم منسجم تحت امر یک سیستم مرکزی به نام مغز در حال فعالیت هستند. طبیعی است که فرضیه انتخاب طبیعی در این مورد نمی تواند صحیح باشد چراکه وجود چنین سیستم منسجمی نیازمند یک طراحی از پیش تعیین شده می باشد چراکه برای هر بخش وظیفه و عملکردی تعریف شده است. همچنین نکته حائز اهمیت این است که هر شخصی و هر موجود زنده ای که متولد می شود با یک سری دیتای از پیش تعریف شده متولد می‌شود که این داده های از پیش تعیین شده زمینه تکمیل شدن معلومات و داده‌های آن موجود خلق شده می باشد. چیزی که آتئیسم هرگز به آن توجه نکرده است!

بیشتر بخوانید:
بیداری کندالینی چیست؟ بررسی صحت و سقم کندالینی

به عنوان مثال انسان وقتی متولد میشود با دیتای گریه کردن به هنگام گرسنگی و همچنین دانستن فرایند مکش شیر مادر متولد میشود. یا لاک پشتی که در کنار ساحل متولد می‌شود با دیتایی متولد میشود که این دیتا در جهت حرکت به سمت دریا از قبل تعریف شده است. سوال من این است که این دیتای بدو تولد را چه کسی در اختیار این مخلوقات قرار داده است؟ مخلوقاتی که هیچ گونه تجربه‌ای از زندگی در دنیا ندارند و برای اولین بار است که پا به این دنیا میگذارند چگونه بر این محتوای دنیا اشراف کامل دارند؟! آبا آتئیسم و خداناباوری جوابی برای این عنوان دارد؟ آتئیست ها یا خداناباوران چه توضیحی برای این عنوان دارند؟! اینها تنها ساده ترین مواردی بود که در اثبات وجود خدا برای شما مطرح کردم و همانطور که می دانید من شخصی هستم که بیشتر ترجیح می‌دهم از بعد علمی به بررسی مسائل بپردازند و مسایل را به اثبات برسانم. مبحث دیتای قبلی موجود در ذهن مخلوقات و اشراف کامل مخلوقات به بخش های عملکردی ضروری مربوط به جهان که از قبل در ذهن او تعریف شده است به هیچ وجه با نظریه تکامل سازگاری ندارد چرا که این داده ها نمی توانند به خودی خود در ذهن یک مخلوق شکل بگیرند زیرا او هیچگونه تجربه ای از جهان فعلی ندارد. وجود چنین دیتایی حاصل یک “برنامه ریز” می باشد که این دیتا را از قبل در ذهن آن مخلوق قرار داده باشد و آن همان کسی است که ما خداباوران آن را خدا می نامیم.

بیشتر بخوانید:
یوفو چیست؟ همه چیز درباره یوفو ها

مخلوق خلق شده با استفاده از دیتای قبلی که خداوند در ذهن او قرار داده است شروع به کسب تجربه و تکامل ذهن خود می کند و بدین ترتیب به رشد و تکامل رسیده و حتی تجربیات و تکامل کسب شده اش را به نسل‌های بعدی خود نیز منتقل می کند. در رابطه با اثبات وجود خدا و یا حتی همین مسائلی که در این بخش به آنها اشاره کردم اگر بخواهم توضیحات کاملی را ارائه کنم نیازمند نوشتن بیش از ۱۰ مقاله خواهم بود از این رو ترجیح می دهم این مبحث را در همینجا و در همین مقاله به پایان برسانم.

بیشتر یخوانید:
چگونه ترس و افکار منفی را کنترل کنیم؟

موفق و پیروز باشید…

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۱۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 18 =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: