۹ روش بسیار کارآمد برای بهبود بخشیدن شخصیت اجتماعی شما

برخلاف تصور عام, شما می توانید شخصیت خود را بهبود بخشید! ما هم اکنون می دانیم که نه تنها می توانیم شخصیت را بهبود بخشیم که می توانیم آن را به شیوه هایی که قبلاً حتی درکشان نکرده بودیم یا احتمالاً باور نمی کردیم بهبود دهیم! تا همین اواخر باور بر این بود که شخصیت انسان دائمی است و قابل تغییر نیست. در سال ۱۸۹۰ ویلیام جیمز روانشناس معروف هاروارد در اثر تأثیرگذار خود “اصول روانشناسی” نوشت که شخصیت انسان در اوایل بزرگسالی اصطلاحا “در گچ” قرار گرفته است و این دیدگاه او تا بیش از یک قرن حاکم بود. با این وجود این ایده که شخصیت قابل تغییر است در طول زمان به دست آمده است. ما در حال حاضر در نقطه ای هستیم که متوجه شده ایم که بر ویژگی ها و خصوصیاتی که می خواهیم میتوانیم اعمال تغییر و نفوذ کرده و حتی آن را کنترل کنیم.

بیشتر بخوانید:
تاثیر فیلم های ابرقهرمانی بر هویت و شخصیت افراد

شخصیت چیست؟

شخصیت در واقع الگویی معمولی از تفکر، احساس و رفتار است که فرد را منحصر به فرد می کند. وقتی می گوییم شخصی “شخصیت خوبی” دارد منظور این است که بودن با او حس خوبی به ما داده و جالب و خوشایند است. همه می خواهند برای دیگران جذاب و دوست داشتنی باشند. برای این منظور داشتن یک شخصیت خوب بسیار مهم و ضروری است حتی شاید بیشتر از ظاهر خوب و آراسته. در حقیقت تقریباً ۸۵ درصد موفقیت و خوشبختی ما ناشی از تعامل خوب ما با دیگران میباشد. در نهایت این شخصیت شما است که تعیین می کند افراد جذب شما می شوند یا از شما دوری می کنند.

بیشتر بخوانید:
نکات بسیار کاربردی برای برنامه ریزی روزانه زندگیتان

ما فقط می توانیم ظاهر خود را تا حدودی تقویت کنیم اما این در حالی است که ما می توانیم شخصیت خود را تا آنجا که می خواهیم بهبود بخشیم. ما می توانیم هر صفتی را که مناسب خود می دانیم را در شخصیت خود ایجاد کنیم یا خود را با آن ادغام کنیم. در این مقاله ۱۰ روش عالی برای بهبود شخصیت شما برایتان آورده ایم..

۱- شنونده بهتری باشید

ژاکلین کندی اوناسیس یکی از جذاب ترین زنان جهان محسوب میشد زیرا او مهارت شنوندگی استثنایی را در خود پرورش داده بود. او به این دلیل معروف بود که به چشمان یک فرد نگاه می کرد، روی هر کلمه او دقت میکرد و به او احساس مهم بودن می داد. هیچ چیز جذاب تر از این نیست که از کسی بخواهید به طور جدی به سخنان شما گوش دهد و این احساس را به شما بدهد که احساس می کنید تنها فرد در جهان هستید.

بیشتر بخوانید:
رفتار هیجانی سهامداران چگونه باعث ضررهای سنگین آنها میشود؟

۲- بیشتر بخوانید و علایق خود را گسترش دهید

هرچه بیشتر علایق جدید را بخوانید و پرورش دهید برای دیگران جالب تر و جذاب تر خواهید بود. وقتی با افراد جدیدی ملاقات می کنید این کار به شما امکان می دهد آنچه را که می دانید به اشتراک بگذارید و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

۳- یک مکالمه کننده خوب باشید

تبدیل شدن شما به یک مکالمه کننده خوب به میزان مطالعه و دانش شما مربوط بستگی دارد. هنگامی که در امور مشارکت زیادی دارید یاد بگیرید که چگونه در مورد آن با دیگران صحبت کنید. هیچ کس نمی تواند همه چیز را بداند بنابراین یادگیری چیزهایی که ما وقت خواندن آن را نداریم از دیگران بسیار لذت بخش است. اگر احیانا خجالتی هستید به گروهی بپیوندید که شما را تشویق می کنند تا درباره آنچه که می دانید فقط صحبت کنید. در نظر داشته باشید که هیچ چیز خسته کننده تر از این نیست که بخواهید با کسی صحبت کنید که در مورد هیچ چیزی هیچ نظری ندارد. اگر چیزی برای توضیح ندارید مکالمه شما با افراد ثمره ای نخواهد داشت. با این حال اگر دیدگاه متفاوتی دارید یا نظر متفاوتی دارید از نظر اجتماعی جالب تر و هیجان انگیز تر هستید (البته مگر اینکه همه چیز را بلد باشید). یک دیدگاه منحصر به فرد دیدگاه همه را ارتقا می دهد!

بیشتر بخوانید:
افراد موفق چه خصوصیاتی دارند؟ روشهای موفقیت در زندگی

۴- با افراد جدید ملاقات کنید

سعی کنیددر زندگی خود افراد جدیدی را ملاقات کنید به ویژه افرادی که خصوصیات فردی شان شبیه شما نیستند. این کار نه تنها شما را در معرض فرهنگ های مختلف و روشهای جدید انجام امور قرار می دهد بلکه افق دید شما به زندگی را نیز گسترش می دهد.

۵- خودت باش

خسته کننده ترین چیز بعد از نداشتن نظری خاص این است که سعی کنید چیزی باشید که نیستید. از آنجا که هر یک از هر شخصی منحصر به فرد است خودمان بودن ما منحصر به فرد بودنمان را جالب می کند. تلاش برای نسخه کپی شخص دیگری شدن نه تنها بی نتیجه است بلکه عدم اصالت و بی هویتی شخص را نیز آشکار می کند.

بیشتر بخوانید:
زن امروزی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ خصوصیات زنان موفق

۶- دیدگاه و نگرش مثبت داشته باشید

چه کسی می خواهد با افراد منفی نگر در تعامل باشد که همواره شکایت میکند و یا حرف خوبی برای گفتن ندارد؟ در واقع اکثر ما وقتی می بینیم که چنین افرادی می آیند فرار میکنیم! فردی خوش بین باشید که وقتی وارد اتاق می شوید با انرژی شما وجودتان آنجا را روشن کند. این کار را با جستجوی بهترین ها در افراد و چیزها انجام دهید. گرم لبخند بزنید، شادی کنید و دیگران را با حضور خود زنده کنید.

۷- سرگرم کننده باشید و جنبه های طنزآمیز زندگی را ببینید

همه افزاد از یودن با کسی که باعث خنده یا لبخند آنها می شود لذت می برند بنابراین اگر به دنبال یک شخص طنز و عجیب و غریب در زندگیتان باشید همیشه یکی وجود دارد. وقتی بتوانید سرگرمی و دل سبکی را به محیطی کسل کننده یا غم انگیز اضافه کنید طبیعتاً دیگران جذب شما خواهند!

بیشتر بخوانید:
دکتر استیون گریر – بنیانگذار مرکز مطالعه اطلاعات فرازمینی!

۸- از دیگران حمایت کنید

حامی دیگران بودن احتمالاً جذاب ترین ویژگی است که می توانید به شخصیت خود اضافه کنید. همانطور که از حکایت شدن استقبال می کنید، در مواقعی که دیگران به حمایت نیاز دارند پشتیبان و حامی آنها باشید. همه ما عاشق یک تشویق کننده در کنار خود هستیم. کسی که ما را تشویق می کند، به ما اعتقاد دارد و وقتی زمین میخوریم به ما کمک می کند تا بلند شویم. (البته در این یک مورد به هر کسی که کمک کرده ام تا از زمین بلند شود پس از بند شدن مرا زمین زده است!)

۹ صداقت داشته باشید و با مردم با احترام رفتار کنید

بیشتر بخوانید:
راهکارهای شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

صادق بودن و وفادار بودن به تعهدات خود باعث تحسین، احترام و قدردانی دیگران از شما می شود. هیچ چیز به اندازه صداقت و احترام شخصیت فرد را بهبود نمی بخشد. احترام به دیگران و همچنین احترام به خود. ما انسانها این قدرت و توانایی را داریم که هر طور که می خواهیم شخصیت خود را شکل بخشیم. هنگامی که خود را به شخصی تبدیل می کنیم که می توانیم باشیم، هم به خود و هم شادی دیگران کمک می کنیم. داشتن یک شخصیت دلپذیر و جذاب به طور معناداری با هوش هیجانی (EI یا EQ) ارتباط دارد. افرادی که دارای هوش مصنوعی بالایی هستند همواره دارای شخصیت های بزرگی هستند.

موفق و پیروز باشید…

منبع: https://essentiallifeskills.net مترجم: علی لند

مقالات مرتبط

۹ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 + یازده =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: