اشتراک علی لند

آیا سرنوشت انسان از پیش تعیین شده است؟

مقالات
۵ دیدگاه

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی دانشنامه متافیزیک علی لند. امروز من (علی بیک میرزایی) در این مقاله اقتباسی از کتاب متافیزیک “۶۰” (نوشته خودم) میخواهم به شما نکات مهمی در رابطه با سرنوشت و اینکه آیا سرنوشت انسان از قبل تعیین شده است ارائه کنم که خواندنشان خالی از لطف نیست. با علی لند همراه باشید…

بیشتر بخوانید:
آیا همه چیز از قبل تعیین شده است؟ بررسی قضا و قدر از بعد متافیزیک

با توجه به احترامی که به تمامی افراد دارم باید بگویم که اکثر افراد برای این سوال پاسخ بله را دارند و معتقدند که خداوند سرنوشت انسان را از پیش تعیین کرده است و با قرار دادن انسان در مقابل مشکلات و خوشی ها و حتی مرگ میخواهد او را آزمایش کند تا ببیند که انسان چگونه با مشکلات مواجه میشود! نظر شما در رابطه با این سوال چیست؟ آیا آنها درست میگویند؟ در پاسخ باید بگویم که از نظر من متاسفانه تمامی آنها در اشتباه هستند! در کل بله گفتن به این سوال خود به نوعی کفر گویی است! چرا که در صورتی که خداوند سرنوشت انسان را از پیش تعیین کرده است پس چرا به او قدرت تفکر و عقل داده است؟ انسان با قدرت تفکر خود سرنوشتش را در دست میگیرد و در واقع این خود انسان است که سرنوشت خود را تعیین میکند نه خدا! از طرفی عده ای میگویند خداوند سرنوشت انسان را از پیش تعیین کرده است و با قرار دادن انسان در مقابل مشکلات و خوشی ها و حتی مرگ میخواهد او را آزمایش کند تا ببیند که انسان چگونه با مشکلات مواجه میشود! این نیز به نوعی از بزرگترین کفر گوییهاست! در صورتی که منظورم را متوجه نشده اید واضحتر میگویم:

آزمایش تنها در صورتی انجام میپذیرد که ابهاماتی وجود داشته باشد و فرد در مورد چیزی شک داشته باشد که در این صورت است که آزمایش به منظور رفع ابهامات و اطمینان انجام میشود. اگر ما بگوییم خداوند همواره ما را آزمایش میکند این یعنی ما به دانش خدا شک داریم! خداوند دانشی ناپایان دارد و هیچ نیازی به آزمایش ما ندارد چون او همه چیز را میداند.

بیشتر بخوانید:
رویای آگاهانه چیست؟ بررسی علمی رویای شفاف (آگاهانه)

از طرفی من آزمایش خدا را قبول دارم! شاید با خود بگویید اگر من با نظریه آزمایش مخالفم پس چرا میگویم موافقم؟! درواقع من معتقدم که خداوند انسان را برای خود انسان آفریده است و هدف از آزمایش انسان این است که انسان تجربه هایی را کسب کند و بداند که در مقابل سختی ها و خوشی ها چگونه برخورد کند که این همان تکامل بشر است. در واقع این آزمایش برای خود انسان است نه برای خدا! و همانطور که در قرآن نیز آمده است خداوند سرنوشت انسان را در دستان خود او قرار داده است و این خود انسان است که سرنوشت خود را انتخاب میکند.

منبع: کتاب متافیزیک ۶۰ (نوشته علی بیک میرزایی)

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۵ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفت + هشت =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: