یوگا چیست؟ نکات مهم و اساسی در رابطه با یوگا

مقالات
۴ دیدگاه

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی دانشنامه متافیزیک علی لند. امروز من (علی بیک میرزایی) تصمیم دارم در این مقاله مطالب مفیدی را در رابطه با یوگا و اینکه یوگا چیست برایتان ارائه کنم. از شما دعوت میکنم با این مقاله همراه باشید…

یوگا چیست؟

افراد زیادی فکر میکنند یوگا همان مدیتیشن یا مراقبه است! این را من تجربتا در بین بسیاری از شاگردانم دیده ام که تصورشان بر این است که یوگا همان مدیتیشن بوده و یا حد اقل نوعی مدیتیشن است! اما متاسفانه باید بگویم آنها اشتباه کرده و یوگا و مدیتیشن تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. یوگا در واقع نوعی نظم و ترتیب فیزیکی و همگام با معنویت روح و روان بوده که ریشه باستانی دارد. بر اساس شواهد موجود یوگا ریشه هندی دارد و قدمت آن به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد!

بیشتر بخوانید:
آموزش رسیدن به آرامش ذهنی – چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

کلمه “یوگا” یک عبارت سانسکریتی بوده و بدین ترتیب عبارت “یوج / یوگ” به معنی پیوستن و اتحاد است که با آمدن “آ” در آخر آن این انسجام و اتحاد را جمع بسته و در کل میتوان آن را به معنی “انسجام روح و جسم و ذهن” دانست.

ابداع کننده ورزش یوگا کیست؟

تابحال هیچ گوئنه مدرک و سند معتبری که بر شخصی که یوگا را ابداع کرده است دلالت داشته باشد کشف نشده است. تمرینات یوگا از نسلی به نسل دیگر توسط یوگ ها منتقل شده است و بنا به تئوری انسجام یوگا هدف از این تمرینات رهایی از متعلقات دنیوی است.

بیشتر بخوانید:
سابلیمینال مسیج چیست؟ انواع سابلیمینال مسیج

حرکات یوگا چگونه هستند؟

حرکات استفاده شده در یوگا با استفاده از حالت ها (Asanas) و تمرکز ویژه بر روی قسمت های خاصی از بدن و همچنین تمرینات تنفسی پرانایاما میباشد. دلیل این ترکیب استفاده شده در یوگا همگام کردن بدن با ذهن و ذهن با روح میباشد.

انواع گونه های یوگا:

اگر بخواهیم تعداد دقیق گونه های یوگا را نام ببریم به بیش از ۲۰۰۰ گونه یوگا خواهیم رسید! انواع گونه های یوگا را در سانسرکیت به (کریا = اعمال), (Mudras = مهر و موم) و (Bandhas = قفل) دسته بندی میکنند.

  • کریا: جهت تلاش و کوشش برای انتقال انرژی تا ستون فقرات.
  • مودراس: برای محفوظ نگه داشتن انرژی و افزایش آگاهی و تمرکز.
  • باندهاس: نوعی تکنیک انقباضی عضلانی برای افزایش قدرت تمرکز و آگاهی هرچه بیشتر.

در کل تمامی حرکات و انواع یوگا تنها یک هدف را دنیال میکنند و آن ایجاد هماهنگی و همگامی میان جسم و روح و ذهن است.

بیشتر بخوانید:
پرانایاما چیست؟ تمرینات تنفسی پرانایاما (پرانایام)

یوگا تا چه حد موثر و مفید واقع میشود؟

دوستان در پاسخ به این سوا باید بگویم برایتان خبرهای بدی دارم! ممکن است عده ای با رسیدن به این قسمت از نوشته های این مقاله یا صفحه را ببندند و یا عصبانی شوند و یا حتی این موضوع را انکار کنند! بر اساس تحقیقات انجام شده در موسسات تحقیقاتی مشخص شده است تنها نیم ساعت پیاده روی همراه با گوش دادن به موسیقی ملایم چندین برابر از یوگا تاثیرگذاری بیشتری دارد!

در صورتی که هدف شما لاغری باشد, برخی میگویند یوگا برای لاغری بهتر است ولی باید بگویم تنها با کمی افزایش سرعت پیاده رویتان به مراتب کالری بیشتری به نسبت یوگا خواهید سوزاند! بر اساس مطالعات در صورتی که ۱ ساعت سخت یوگا کار کنید در حدود ۳۴۰ کالری خواهید سوزاند و این درحالی است که تنها با نیم ساعت پیاده روی کمی با سرعت بیشتر, شما در حدود ۴۰۰ کالری میسوزانید! این را من خودم شخصا امتحان کرده ام!

بیشتر بخوانید:
آموزش تمرینات پرانایاما – کاملا متفاوت و جدید

در صورتی که هدف شما از یوگا آرامش باشد, من باز هم پیاده روی را برایتان پیشنهاد میکنم! شما میتوانید این دو گزینه (پیاده روی و یوگا) را امتحان کنید! پس از یک هفته به نتایج شگفت انگیزی میرسید که یوگا در مقابل پیاده روی حرفی برای گفتن ندارد!

سخن پایانی:

دوستان در پایان باید برایتان بگویم که انتخاب یوگا برای رسیدن به آرامش و حتی کم کردن وزن یک انتخاب شخصی است. این به خودتان بستگی دارد که یوگا کار کنید و یا پیاده روی کنید! در مقاله بعدی ام به امید خدا میخواهم به بررسی و مقایسه یوگا و پیاده روی بپردازم. پس منتظر مقاله بعدی ام باشید…

موفق و پیروز باشید…

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 + 7 =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: