تئوری زمین تخت! چرا زمین تخت گرایان فکر میکنند زمین تخت است؟

مقالات
۸ دیدگاه

آیا زمین تخت گرایان جدی هستند؟

اعضای انجمن زمین تخت گرایان ادعا می کنند که زمین صاف است. آیا آنها شوخی می کنند یا اینکه بر نظریه خود کاملا مصمم هستند؟ اعضای انجمن زمین تخت گرایان ادعا می کنند که زمین صاف است. در سطح زمین که قدم می زنیم به نظر می رسد کره زمین صاف است بنابراین آنها تمام شواهد دال بر کروی بودن زمین را دروغ می دانند. شواهدی مانند عکس های ماهواره ای از کره زمین را به عنوان یک توطئه “زمین کروی” که توسط ناسا و سایر سازمان های دولتی تنظیم شده است میپندارند.

بیشتر بخوانید:
کلاهبرداری کریستال تخت خواب پاکسازی چاکراها با نور کریستال

این باور که زمین مسطح است به عنوان نظریه توطئه از سوی زمین تخت گرایان توصیف شده است. طبق رهبری انجمن زمین تخت گرایان، از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۲۰۰ نفر (بیشتر آمریکایی ها و بریتانیایی ها) در هر سال تخت گرا شده اند. قضاوت بر اساس تلاش همه جانبه زمین تخت گرایان برای دستیابی به نظریه های موجود در وب سایت خود و همچنین سرسختانه در این باره سرمایه گذاری کرده اند. با توجه به دفاع آنها از این نظریه مضحک (زمین تخت) دیدگاه های آنها در مصاحبه های رسانه ای و توییتر به نظر می رسد که این افراد واقعاً معتقدند زمین صاف است.

بیشتر بخوانید:
آیا فرازمینی ها در گذشته به کره زمین آمده اند؟!

زمین از منظر یک زمین تخت گرا

اجازه بدهید ابتدا یک گشت و گذار مختصر در جهان بینی یک زمین تخت گرا داشته باشیم… آنها در حالی که سطل زباله شواهد ملموس درباره صاف بودن زمین را نوشتند، آنها به راحتی لیستی از گزاره هایی را که برخی آنها را مضحک می خوانند، می پذیرند. نظریه برجسته زمین تخت می گوید که زمین یک دیسک یا دایره قطب شمال در مرکز و قطب جنوب است با دیواره ای از یخ به طول ۱۵۰ فوت در اطراف لبه کشیده شده است. آنها می گویند کارمندان ناسا از این دیوار یخی محافظت می کنند تا از بالا رفتن و افتادن افراد از دیسک جلوگیری کنند. (مطابق با شک و تردید آنها نسبت به ناسا، ناتان تامپسون، نظریه پرداز توطئه شناخته شده زمین تخت گرا اخیراً در اواسط ماه مه ۲۰۱۷ به مردی که گفته بود کارمند ناسا در استارباکس است نزدیک شد. وی در صفحه Flat Earth and Globe Discussion، فریاد زد که او ثابت کرده زمین صاف است – ظاهراً گفت غرق شدن یک فضانورد اثبات این ادعا است و ناسا “دروغ می گوید”).

بیشتر بخوانید:
رویدادهای واقعی و شواهد حضور بیگانگان در زمین!

چرخه روز و شب زمین توسط تخت گرایان با بیان اینکه خورشید و ماه کره هایی با ابعابد ۳۲ مایل (۵۱ کیلومتر) هستند که به صورت حلقه ای ۳۰۰۰ مایل (۴۸۲۸ کیلومتر) بالاتر از صفحه زمین حرکت می کنند، توضیح داده می شود. (زمین تخت گرایان می گویند ستاره ها در ارتفاع ۳.۱۰۰ مایل به بالا حرکت می کنند.) این کرات آسمانی مانند نورافکن ها قسمت های مختلف کره زمین را در یک چرخه ۲۴ ساعته روشن می کنند. زمین تخت گرایان معتقدند که باید “ضد ماه” نامرئی نیز وجود داشته باشد که ماه را در هنگام گرفتگی ماه پنهان کند! خدایا خودت ظهور کن!!!

بیشتر بخوانید:
پشت پرده پنهان منطقه ۵۱ نوادا – حضور فرازمینی ها حقیقت دارد؟

علاوه بر این زمین تخت گرایان میگویند گرانش زمین یک توهم است . اجسام به سمت پایین شتاب نمی گیرند. در عوض دیسک زمین با سرعت ۳۲ فوت بر ثانیه در مربع (۹/۸ متر در هر مربع مربع) به سمت بالا شتاب می گیرد که توسط یک نیروی مرموز به نام انرژی تاریک به سمت بالا حرکت می کند. در حال حاضر در مورد اینکه نظریه نسبیت انیشتین به زمین اجازه می دهد تا به طور نامحدود شتاب بگیرد بدون اینکه این سیاره سرانجام از سرعت نور فراتر رود در میان زمین تخت گرایان اختلاف نظر وجود دارد. (ظاهراً قوانین اینشتین در میان آنان همچنان در این نسخه جایگزین واقعیت شده است.)

در مورد آنچه که در زیر دیسک زمین قرار دارد، این ناشناخته است، اما بیشتر زمین تخت گرایان معتقدند که از “سنگ های غول پیکر” تشکیل شده است.

همچنین تئوری ای تحت عنوان تئوری توطئه وجود دارد! زمین تخت گرایان معتقدند عکس های کره زمین فتوشاپ شده اند. دستگاه های GPS طوری ساخته شده اند که خلبانان هواپیما فکر می کنند در حال پرواز در خطوط مستقیم هستند و این درحالی است که در حال پرواز به صورت دایره ای بالای یک دیسک هستند! انگیزه پنهان سازی شکل واقعی زمین توسط دولت های جهانی هنوز مشخص نشده است، اما زمین تخت گرایان معتقدند که دلیل این کار احتمالاً مالی است. “به طور خلاصه، احتمال ساخت جعل یک برنامه فضایی بسیار کم تر از داشتن یک برنامه واقعی است. بنابراین افرادی که در این توطئه شرکت می کنند از بودجه ای که ناسا و دیگر آژانس های فضایی از دولت دریافت می کنند سود می برند.”

بیشتر بخوانید:
آیا ویروس کرونا یک توطئه فرازمینی است؟

چه کسانی معتقدند زمین تخت است؟

معتقدین به زمین تخت به گوشه های پنهان جهان نمیپردازند. افراد مشهور در اعتقادات خود کاملاً واضح عمل می کنند. به عنوان مثال در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶ خواننده خواننده رپ، “بابی ری سیمونز جونیور” (معروف به BoB)، آهنگی به نام “Flatline” را منتشر کرد که در آن او نیل دگراس تیسون، فیزیکدان فیزیک را تحقیر می کند. پس از آن که این دو در توییتر بر سر کروی گرایان نبرد کردند, زمین کروی گرایان متقاعد شده اند زمین صاف است. یک روز زودتر، خواننده رپ توییت کرد: “مهم نیست که چقدر در ارتفاع هستید … افق همیشه در سطح چشم است… ببخشید بچه ها… من هم نمی خواستم باور کنم” و سپس Shaq در پادکستی که در ۲۷ فوریه ۲۰۱۷ پخش شد، بازیکن سابق NBA Shaquille O’Neal اعلام کرد که سیاره خانه ما صاف است و می گوید وقتی از فلوریدا به کالیفرنیا می رود “برای من زمین مسطح است.” البته بعداً شق گفت که فقط شوخی می کند!

بیشتر بخوانید:
رپتایل چیست؟ آیا زمین تحت سلطه رپتایل ها قرار دارد؟

برخی از معتقدین زمین تخت در تلاش برای اثبات یک سیاره مسطح بسیار خلاق شده اند! نظریه پرداز توطئه D. Marble در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۷ در یوتیوب چنین ارسال کرد که وی در پرواز از شارلوت، کارولینای شمالی به سیاتل، واشنگتن، یک “زاویه سنج حبابی” را ساخت تا ببیند که بینی هواپیما برای “جبران خمیدگی” زمین فرو می رود یا نه. وی درباره این ویدئو گفت: “من یک تایم لپس ۲۳ دقیقه و ۴۵ ثانیه ای ثبت کردم که با این اندازه گیری ها هواپیما کمی بیش از ۲۰۳ مایل را طی کرده است. مطابق مثلثات کره ای که برای توضیح مدل هلیوسنتریک ارائه شده است، همانطور که مشاهده خواهید کرد هیچ حرکت قابل اندازه گیری در “زاویه سنج حبابی” برای انحنای زمین وجود ندارد. ” (حباب هوا در سطح او در مرکز باقی ماند، که به گفته وی ثابت می کند زمین مسطح است!).

بیشتر بخوانید:
ضمیر ناخودآگاه چیست؟ تکتیک های تسلط بر ضمیر ناخودآگاه

روش زتتیک

این نظریه از روشی به نام “روش زتتیک” (Zetetic Method)، جایگزینی برای روش علمی بوسیله یک زمین مسطح قرن نوزدهم، که در آن مشاهدات حسی حکمرانی می کنند پیروی می کند. مایکل ویلمور معاون رئیس انجمن جامعه تخت گرایان ایرلندی به “اسرار کوچک زندگی” گفت: “به طور کلی این روش تأکید زیادی بر آشتی دادن تجربه گرایی و خردگرایی و کسر منطقی بر اساس داده های تجربی دارد.” در نجوم زتتیک تصور اینکه زمین صاف است منجر به این می شود که زمین واقعاً باید مسطح باشد. ضد ماه، توطئه ناسا و بقیه آن فقط منطقی برای چگونگی عملکرد عملی است. این جزئیات باعث می شود که نظریه زمین تخت کاملاً پوچ و بی معنی باشد و به نظر شوخی برسد اما بسیاری از طرفداران آن واقعاً آن را یک مدل قابل قبول تر از نجوم می دانند تا آنچه در کتاب های درسی یافت می شود. خلاصه آنها شوخی نمی کنند!

بیشتر بخوانید:
ضمیر ناخودآگاه چیست؟ تکتیک های تسلط بر ضمیر ناخودآگاه

ویلمور گفت: “مسئله اعتقاد و صداقت سوالی است که بسیار پیش می آید.” “اگر مجبور باشم حدس بزنم، احتمالاً می گویم که حداقل برخی از اعضای ما, جامعه زمین تخت گرا و نظریه زمین تخت را نوعی تمرین معرفتی می دانند، چه به عنوان نقد روش علمی و چه به عنوان نوعی” سولیپیسم برای مبتدیان. احتمالاً برخی نیز وجود دارند که تصور می کنند گواهی تخت گرایی به نوعی روی دیوار آنها خنده دار است. من اعضای زیادی را شخصاً می شناسم و از اعتقاد آنها کاملاً مطمئن هستم.”

بیشتر بخوانید:
داستان واقعی شبح پیست اسکی لاپاروا

ویلمور خود را در زمره معتقدین زمین تخت واقعی به حساب می آورد. وی گفت: “اعتقادات خودم نتیجه کاوش فلسفی و مجموعه قابل توجهی از داده ها است که شخصاً مشاهده کرده ام و هنوز هم در حال جمع آوری آنها هستم.” به طرز عجیبی ویلمور و رئیس جامعه، ۳۵ ساله، اهل لندن، متولد ویرجینیا، به نام دانیل شنتون، هر دو فکر می کنند که شواهد مربوط به گرم شدن کره زمین قوی است، با وجود بسیاری از این شواهد از داده های ماهواره ای جمع آوری شده توسط ناسا، سلطان نظریه” توطئه زمین کروی ” تکامل و اکثر اصول اصلی علوم را می پذیرند.

بیشتر بخوانید:
یوفو چیست؟ همه چیز درباره یوفو ها

روانشناسی نظریه توطئه

هرچقدر که سیستم اعتقادی زمین تخت گرایان غیرقابل تصور باشد، واقعاً باعث تعجب متخصصان نمی شود. کارن داگلاس روانشناس از دانشگاه کنت در انگلستان که روانشناسی نظریه های توطئه را مطالعه می کند می گوید عقاید تخت گرایان با عقاید دیگر نظریه پردازان توطئه که وی مطالعه کرده است همخوانی دارد. داگلاس به لایو ساینس گفت: “به نظر من این افراد به طور کلی معتقدند که زمین صاف است. من چیزی را نمی بینم که به نظر می رسد, ولی آنها به هر دلیل دیگری این ایده را فقط در سر جای خود قرار می دهند.”

بیشتر بخوانید:
آیا قدرت های ماورایی افراد در فضای مجازی حقیقت دارد؟

وی گفت: همه نظریه های توطئه از یک اصل اساسی برخوردارند. آنها یک نظریه جایگزین در مورد یک مسئله یا واقعه مهم ارائه می دهند و توضیحی مبهم (اغلب) می سازند که چرا کسی نسخه “واقعی” وقایع را می پوشاند. وی گفت: “یکی از مهمترین نکات جذاب این است که آنها یک واقعه بزرگ را توضیح می دهند اما اغلب بدون ورود به جزئیات!” “بسیاری هم ناشی از مبهم بودن آنها است.” روشی با اعتماد به نفس که در آن تئوری پردازان توطئه به داستان خود پایبند هستند و با جذابیت خاصی آن داستان را درگیر خود می کند. از این گذشته از منظر زمین تخت گرایان بیشتر مردم نسبت به مسطح بودن زمین مصمم هستند (احتمالاً به این دلیل که بقیه احساس می کنیم چیزی برای اثبات نداریم). داگلاس گفت “اگر با دیدگاه اقلیت روبرو شوید که به روشی هوشمندانه و ظاهراً آگاهانه مطرح می شود، و هنگامی که طرفداران از این نظرات قاطع خود خارج نشوند، می توانند بسیار تأثیرگذار باشند. ما این موضوع را نفوذ اقلیت می نامیم.”

بیشتر بخوانید:
یوگا نیدرا چیست و چه فوایدی برای شخص دارد؟

در تحقیقی که در ۵ مارس ۲۰۱۴ در مجله علوم سیاسی آمریکا منتشر شد، اریک الیور و تام وود، دانشمندان علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو, دریافتند که حدود نیمی از آمریکایی ها حداقل یکی از تئوری های توطئه را تأیید می کنند، از این مفهوم که حادثه ۱۱ سپتامبر یک کار داخلی در توطئه JFK بود. الیور به لایو ساینس گفت: “بسیاری از مردم تمایل دارند بسیاری از ایده هایی را که مستقیماً در تضاد با یک روایت غالب فرهنگی هستند باور کنند.” وی می گوید باوری توطئه آمیز ناشی از تمایل انسان به درک نیروهای غیبی در کار است که به عنوان تفکر جادویی شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:
سابلیمینال مسیج چیست؟ انواع سابلیمینال مسیج

با این حال زمین تخت گرایان به راحتی در زمره این تصویر کلی نمی گنجند. اکثر نظریه پردازان توطئه نظریه های حاشیه ای بسیاری را اتخاذ می کنند، حتی نظریه هایی که با یکدیگر در تضاد هستند. در همین حال تنها گیر سه پیچ زمین تخت گرایان شکل زمین است. الیور در نامه ای الکترونیکی نوشت: “اگر آنها مانند سایر تئوری پردازان توطئه بودند، باید گرایش به بسیاری از تفکرات جادویی مانند ایمان به بشقاب پرنده ها، ESP، ارواح، شیطان یا سایر نیروهای غیب و عمدی را داشته باشند.” “به نظر نمی رسد که شبیه زمین تخت گرایان وجود داشته باشد، که باعث می شود آنها نسبت به اکثر آمریکایی هایی که به تئوری های توطئه اعتقاد دارند بسیار ناهنجار باشند.”

موفق و پیروز باشید…

منبع: livescience.com مترجم: علی لند

مقالات مرتبط

۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج + هفت =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: